6 історичних фактів про картонну упаковку

Картон – найпопулярніший пакувальний матеріал в світі, і саме з нього роблять більшість видів тари. Наприклад, ми в Evopack працюємо з ним з 2005 року. А це – без перебільшення мільйони упаковок на всі випадки життя.

До цього часу не вдалося точно встановити, коли і де саме з’явився картон. Є багато теорій, які від частини суперечать одна одній. Ми зібрали 6 найцікавіших історичних фактів про картонні упаковки та готові ними ділитися!

1. Пакувальний картон в Стародавньому Єгипті

Деякі вчені вважають, що подібність сучасного картону використовували ще древні єгиптяни. Цю версію підтверджують деякі археологічні знахідки. Наприклад, в кінці минулого століття неподалік від Каїру знайшли гробницю жінки, датовану третім тисячоліттям до нашої ери. Її плечі і голову приховувала маска, зроблена з матеріалу, який за структурою нагадує сучасний пакувальний картон.

2. Картонна упаковка за часів друкарства

Невідомо, коли і як зародилося більш-менш промислове виробництво картону. Але точно відомо, що працювати з ним почали під час розвитку друкарства – в шістнадцятому столітті. Книги гостро потребували щільних обкладинок. Спочатку для них склеювали кілька аркушів паперу, але поступово почали з’являтися більш ефективні рішення. Адже без хороших обкладинок не могло бути й мови про збереження ретельно написаних рукописних текстів. До кінця вісімнадцятого століття технологія почала набувати сучасних обрисів і з’явилося автоматизоване виробництво картону. У дев’ятнадцятому столітті вдалося налагодити і виробництво картонної упаковки в промислових масштабах.

3. Як з’явилася упаковка з гофрокартону

Перший гофрокартон винайшли майстра капелюшних справ для жорсткої підкладки модних головних уборів. Технологію запатентували в 1856 році. Через неповних двадцять років американцеві Оліверу Лонгу прийшла ідея приклеїти до гофрованого аркуша звичайний гладкий аркуш паперу. Саме так з’явився матеріал, який пізніше став двошаровим пакувальним гофрокартоном. Ще через пару років з’явився тришаровий.

4. Як круглі циліндри перетворилися на квадратну упаковку

За рахунок того, що картон довго використовували саме для головних уборів, вироби були круглими або циліндричними. Майстер обертав листом дерев’яні заготовки і проклеював кінці – за принципом виготовлення жерстяних бочок. Потім вклеюється дно – і саме так робили капелюхи-циліндри, а пізніше і перші коробки. Ними активно користувалися аптекарі, кондитери і ювеліри. Круглі коробки довго вважалися оптимальними по співвідношенню розмірів і обсягу. Однак виробництво зростало і розвивалася транспортна інфраструктура. А з цієї позиції менш стійка і ергономічна кругла тара явно поступалася. Так коробки стали квадратними.

5. Як вчилися складати коробки

Складні коробки зараз здаються дуже буденними, ніби вони були завжди. Але першими таке ноу-хау придумала компанія Bird & Company в 1850-х роках. Складні коробки використовувалися для продажу меблевих цвяхів і фурнітури. Продавець складав їх прямо при покупці, але технологія не припала до душі нікому, адже це було занадто довго і незручно. Знадобилася ще чверть століття, щоб складні коробки стали дійсно практичними. Нову технологію запропонував друкар Роберт Гейр в 1879 році. Сталося це випадково: його друкарська машина поламалося і лінійка початку різати папір. Так Гейру прийшло в голову, що на ній можна вирізати картон. А сліди від тупих насадок потім легко і швидко загинаються, формуючи грані.

6. Перший механічний верстат для гофрокартону

У 1881 році запатентовано перший механічний верстат для виготовлення гофрокартону. Машина приводилась в дію вручну. Не мудруючи занадто довго, перші рифленні вали зробили з гарматних стволів. Для нагріву використовувався звичайний газовий пальник. Пізніше його замінили паровою машиною через постійні займання. Протягом буквально кількох десятиліть гофрокартонна упаковка розійшлася по всьому світу.