Історія виникнення чорнила

Чорнила настільки міцно увійшли в наше життя, що зараз складно уявити, що колись їх не було. Очевидно, що прабатьками чорнила для друку були звичайні чорнила для письма та малювання. Але звідки взялися вони? Ми в Evopack у всьому розібралися і готові поділитися!

Чорнила у Стародавньому світі

У Каїрському музеї зберігається набір для письма – чорнильниця, подушечка-промокашка і паличка. Історики і археологи датують його приблизно третім тисячоліттям до нашої ери. У єгиптян був свій цікавий рецепт. Вони спалювали коріння рослини папірус і змішували з камеддю, яка витікала з акації або вишні.

Ємність з засохлими чорнилом знайшли при розкопках в Геркуланумі. Це давньоримське місто на березі Неаполітанської затоки. Дослідження показали, що для письма тоді використовували сажу в маслі.

За таким же принципом створювали чорнила і в Стародавньому Китаї. Там сажу змішували з рослинними смолами і лужним розчином. Саме звідти пішла традиція писати пензлем, тому що пігмент виходив занадто густим. Коли такі чорнила застигали, їх можна було легко відокремити від основи.

У різних куточках світу використовували різні рослини – ягоди чорниці, шкірку каштанів, горіхову шкаралупу, виноградні кісточки. Але принцип залишався тим же.

Сепія і рідкісні чорнила

Ще в давнину люди відкрили для себе чорнила восьминогів і каракатиць, і навчилися отримувати їх чорнильні мішечки. Після цього їх висушували на сонці, перемелювали, обробляли, змішували з лугом, прогрівали і окисляли. Такий барвник отримав назву сепія. Він використовується до сих пір.

Для оформлення церковних книг створювали срібні і золоті чорнила. Для цього найдрібніші частинки дорогоцінного металу змішували з патокою, яка потім вимивалася. У Швеції зберігається Біблія, написана срібним чорнилом, якій вже близько півтори тисячі років.

Розкішні червоне чорнило робили в Стародавньому Римі і в Греції. Для цього використовували кіновар і пурпур з тіл молюсків. На грам чорнила витрачалося більше десятка тисяч молюсків, так що вони були невимовно дорогими і трималися під вартою. А ось на Русі навчилися робити куди більш доступні пурпурні чорнила з товчених червців. Їх використовували для виділення абзаців, звідки і пішло поняття «червоного рядка».

Друк чорнилами

Першим відомим друкованим пристроєм з чорнилом був прес Йоганна Гутенберга. Винахід датується 1456 роком. Слова складалися зі знімних літер із зображеннями букв. Вони встановлювалися в потрібному порядку, потім під них клали папір, і запускали прес. Це стало суттєвим проривом на шляху до розвитку майбутнього струменевого друку.

Через чотири роки з’явилася технологія друку лляною олією. Вона дозволяла наносити зображення на метал. Пізніше рослинні масла стали головним компонентом чорнила, але вони розтікалися і довго сохли. Згодом з’явилися також чорнила на основі нафтопродуктів.

Тільки в 1870 році з’явилися перші друкарські машинки з чорнилом. Причому механізм був схожий на старовинний прес Гутенберга. Літери механічно били по паперу і переносили на нього чорнильний відбиток.

Наприкінці 1970 року винайшли перші системи струменевого друку. Перший струменевий принтер компанії IBM вийшов в 1976 році. А через рік успіх повторила компанія Siemens, а ще трохи пізніше – Canon. Спочатку струменеві принтери використовували тільки водні чорнила, які повністю просочували папір, за рахунок чого давали більш яскраве зображення. Але вони були не досить стійкі до зовнішніх впливів. Тому водні чорнила досі благополучно використовуються разом з менш яскравими, але більш стійкими пігментними – в залежності від завдань.