Відмінності колірних моделей RGB, CMYK, HSB

В сучасній поліграфії використовуються різні колірні моделі. Це абстрактне уявлення кольорів у вигляді цифр, які в деякому роді задають координати. Розповідаємо більш детальну інформацію!

RGB для моніторів

RGB або «Red, Green, Blue» – стара колірна модель, в якій кожен колір представлений, як поєднання червоного, зеленого і синього. За допомогою цієї моделі, наприклад, виводяться зображення на екран електронних пристроїв. Три головних кольори утворюють ще три проміжних відтінки. Найчастіше їх представляють у вигляді трьох колірних кіл. Вибір основних відтінків обумовлений специфікою будови людського ока.

У цієї схеми непогане охоплення, але є нюанс. RGB – це адитивна кольорова модель. Колір буквально складається зі світла, яке доданий до чорного. Пропорції кожного відтінку можна виразити в процентах. Максимальне змішання в такому випадку дає білий. У старих телевізорах і моніторах для цього використовувалися три електронних гармати, а в нових – світлодіоди або світлофільтри. Але відобразити модель RGB на папері неможливо, тому що папір не світиться.

CMYK для друку

Колірна модель CMYK називається субстрактивною. Це означає, що тут враховується кількість відбитого, а не поглиненого кольору. Якщо відняти від білого кольору RGB, вийдуть ті самі CMY – «Cyan, Magenta, Yellow». Систему CMYK використовують в поліграфії для стандартного триадного друку. Це багатобарвний друк, коли зображення розкладається на чотири основні кольори – ціан, маджента, жовтий і чорний.

Система CMYK одразу створена для друку. Вона залежить від параметрів конкретної друкарської машини і фарби, так що завжди вимагає індивідуального підходу. У неї менший колірний обхват, ніж у RGB, і це потрібно враховувати при розробці поліграфічної продукції. Результат на екрані і на папері завжди різний.

«K» в абревіатурі CMYK означає «Key Color». Це чорний колір, який заміняє змішання трьох основних в рівних пропорціях. На то є технічна причина. У реальному світі якщо змішати ці три фарби, відтінок вийде швидше коричневим, брудним. Це пов’язано з фізичними властивостями пігментів, окислювальними процесами, специфікою поглинання фарби та іншими нюансами. Тим більше, можна перезволожити папір, якщо покрити його відразу трьома шарами фарби. Тому чистий чорний використовують окремо.

HSB для опису

Система HSB – це аналог RGB, але координати кольору задаються інакше. Тут він визначається не процентним співвідношенням основних кольорів, а тоном (Hue), насиченістю (Saturation) і яскравістю (Brightness). Колір задає тон. Насиченість додає до нього білу фарбу, а яскравість – чорну. По суті, будь-який відтінок можна отримати, якщо додати до тону правильний сірий.

Потрібно враховувати, що опис кольорів в моделі HSB не збігається з тим, що ми бачимо. Око сприймає спектральний зелений яскравішим, ніж спектральний синій. Але в системі HSB у них однакова 100% яскравість, так що не потрібно плутати ці поняття. Хоча формально модель HSB вважається незалежною, але це не зовсім вірно. Для виведення зображення на екран вона все одно конвертується в RGB, а для друку – в CMYK.