Пігментні чорнила для друку, в чому їх особливість

Пігментні чорнила – один з двох найпопулярніших видів чорнил для друку. На відміну від водорозчинних, які, по суті, являють собою однорідну емульсію, пігментні чорнила складаються з дрібних нерозчинних частинок. Вони можуть бути органічними або неорганічними, і найчастіше це певні види сажі. Саме такі частки і називаються пігментом. Їх розмір настільки крихітний, що вони з легкістю проходять через пластини друкуючої головки.

Специфіка використання

Суспензії дрібних часток в рідині знаходяться в постійному русі при кімнатній температурі, тому чорнила не розшаровуються і не втрачають своїх властивостей. З цієї причини їх не можна заморожувати, тому що барвник втратить колір. А під час друку рідина швидко випаровується, і на основі залишається тільки барвник.

Сам пігмент ніяк не взаємодіє з водою, і не може бути розчинений. Саме тому пігментні чорнила більш стійкі до вологи. А щоб частки не склеювалися і не вступали в реакцію між собою, до складу вводиться спеціальна речовина – диспергент. Вона ж не дає випадати осаду. Через це в прозорій ємності пігментні чорнила здаються каламутними, на відміну від водних. Під час друку пігмент добре фіксується на папері і не обсипається.

Оптимальні умови для друку пігментними чорнилами досить прості. Рекомендована температура – 22 градуси, вологість повітря – 55-65%. Якщо мова йде про промислові масштаби, потрібно щодня проводити регламентне очищення струменевого принтера. Це допоможе ефективно і якісно використовувати його для тривалого безперервного друку.

Переваги пігментних чорнил

Крім того, що пігментні чорнила більш стійкі до вологи, вони в цілому більш довговічні. Також вони не розтікаються, не змиваються і не бояться ультрафіолету. Вони цілком підходять для друку зовнішньої реклами. Матеріали можна рідше оновлювати, і це дає суттєву економію в перспективі. Та й в цілому вони краще виглядають.

Друк пігментними чорнилами чіткіший за рахунок того, що вони не течуть. Тому вони краще підходять для деталізованих зображень. Пігментні чорнила ідеальні для друку рекламних листівок, оголошень, плакатів, афіш.

Недоліки пігментних чорнил

Структура таких чорнила складніша. Вони потребують додаткової обробки – диспергування і стабілізації. Це ускладнює процес і робить його дорожчим.

Другий нюанс в тому, що якими б дрібними не були частинки, вони все одно – механічний абразив. А значить, картриджі швидше зношуються. А якщо принтером довго не користуватися, чорнила можуть засохнути і забити сопла. Знадобиться спеціальний розчинник.

І третій фактор, який потрібно враховувати – яскравість. Водні чорнила просочують волокна паперу повністю. При роботі з пігментними кольорові частинки зчіплюються з поверхнею паперових волокон, через що суцільне фарбування неможливе. Тому зображення з пігментними чорнилами менш яскраві. Якщо додавати в них більшу кількість кольорових частинок, маса виходить занадто густою і стає непридатною до використання.

Також вони не придатні для друку на прозорій плівці через структуру поверхні матеріалу. Якість друку може страждати і просто на глянцевій поверхні. Якщо потрібна гофротара звертайтесь!