Цікаві факти про доставку їжі

Їжа на виніс і доставка – безперечно, найбільша ресторанна новація сучасності. Але насправді вони йдуть корінням далеко в минуле. І ми в Evopack вже зібрали для вас найцікавіші факти.

  • Їжа на виніс з’явилася ще у Стародавньому Римі. Ідея виникла в продуктових кіосках і тавернах. Тоді готові страви на виніс призначалися для робітничого класу і солдатів нижчого рангу. Можливо, найбільш ранньою згадкою піци на виніс був вірш Вергілія «Моретум».
  • Першу доставку піци здійснено у 1889 році. У 1889 король Італії Умберто і королева Маргарита замовили піцу, яку їм доставив знаменитий шеф-кухар Рафаель Еспозіто. Легенда свідчить, що він прикрасив піцу червоними помідорами, зеленим базиліком та сиром моцарелла – кольорами італійського прапора. Королева була у захваті, і сьогодні ця піца відома нам як піца Маргарита.
  • Популяризація доставки в США – заслуга Dominos. Ідея доставки ставала дедалі популярнішою, коли солдати повернулися додому після Другої світової війни. І хоча найпершим офіційним підтвердженням є меню Casa d’Amore, популяризували концепцію саме Dominos. Брати Том і Джеймс Монаган купили піцерію DomiNick’s в 1960 році, і пізніше змінили назву на Domino’s Pizza, в 1965. Тоді не так багато ресторанів пропонували доставку, тому Dominos зосередилася на цій ніші і згодом розрослися в справжню імперію.
  • Компанія Papa John’s Once доставила 13 500 піц в одному замовленні. У 2006 році компанія Papa John’s побила світовий рекорд за кількістю доставлених піц, доставивши 13 500 піц 6000 співробітникам General Dynamics NASSCO на верфі в Сан-Дієго. Для доставки до 11 ранку було задіяно 15 місцевих ресторанів Papa John’s, де готували приблизно по 56 піц на хвилину.
  • Багато зірок доставляли піцу. Це зараз усі вони можуть похвалитися розкішними особняками та мільйонними статками. Але на початку кар’єри всі починали як могли. Наприклад, точно відомо, що кур’єрами підробляли Том Круз та Меттью Девіс. Цікаво, що малолітній син Різ Уізерспун зізнався, що мріє працювати кур’єром. Кажуть, одна компанія подарувала йому форму та іграшкову машинку.
  • 11 тисяч кілометрів – найбільша дистанція доставки. Зазвичай кур’єрські служби працюють у межах міста, області чи району. Але іноді відстані зростають. Дивовижний рекорд встановив хазяїн піцерії Кейптауна. Він відвіз свою піцу з Африки до Австралії, саме – до Сіднею. Вона призначалася для відомого спортсмена та капітана команди регбі Fedsure Stormers – улюбленого клієнта піцерії.
  • Одяг впливає на чайові. Цікавий факт відстежили співробітники служб доставки до США. Чим менше на клієнті одягу – тим вища сума чайових. Люди в піжамах, а то й у спідньому, залишають у середньому на 25% більше чайових, ніж клієнти при повному параді.
  • Доставка на оленях існує. З кожним роком співробітники кур’єрських служб та ресторанів вигадують нові і нові ідеї, щоб порадувати клієнтів. Наприклад, у японській префектурі Хоккайдо існує різдвяна доставка піци на оленячих упряжках.
  • Доставка на МКС. Доставка на інший континент – не межа. У 2000 році PizzaHut вирушили прямо в космос. Спочатку компанія розмістила свій логотип на ракеті, а 2001 року вперше у світі організувала доставку піци на МКС.