Гільза картонна: що це таке та де використовується?

Картонна гільза або втулка – універсальний пакувальний матеріал для намотування в рулони і котушки. Наприклад, для тканини, пряжі, ниток, плівок, сіток, лінолеуму і будівельних матеріалів. Вони можуть бути абсолютно різних розмірів і з різними характеристиками. Чому саме картон? Все просто:

  • У нього великий коефіцієнт тертя, а значить він майже не ковзає при намотуванні, на відміну від пластику.
  • Він дешевший від більшості альтернативних матеріалів.
  • Він екологічний, безпечний, придатний для переробки і повторного використання.
  • Картон можна брендувати, друкувати на ньому написи і малюнки, персоналізувати будь-яким чином.
  • З ним легко працювати, а значить змінювати все ті ж розміри і форми.

Технологія виробництва

Фактично, картонна гільза – це картонна трубка, створена шляхом спіральної намотки смуг. Ширина і товщина цих смуг залежать від призначення втулки. Для з’єднання конструкції використовується спеціальний клей, який має ще й захисні функції – запобігає пошкодженню, забезпечує стабільність форми, підвищує міцність виробу. Тому гільзи роблять тільки з високоякісного картону. Завдяки наявності різних просочень їх можна зробити ще й вологостійкими.

Для виробництва картонних втулок використовуються спеціальні верстати, які намотують стрічку на станину відповідного діаметру. Оператор задає всі параметри вручну. Разом з гільзою рухається і ніж, який нарізає картон. В результаті виходять втулки одного розміру, зовнішнього діаметра і товщини стінок. Їх роблять зі спеціальних марок гільзового і коробкового картону, а клейова суміш виготовлена на основі ПВА.

Крім діаметра і розміру можна вибирати колір гільзи. Довжина в середньому варіюється від 5 мм (наприклад, для скотча або ізоляційної стрічки) до 6 м (для рулонних будівельних матеріалів). Товщина – від 1 до 20 мм, а діаметр – до 60 см. Але все це можна обумовити окремо, в залежності від завдань.

Для зручності всі втулки можна умовно розділити на три категорії за якістю:

  • Стандарт – це база для легкої промисловості, з середньостатистичними показниками стійкості до деформацій.
  • Перший сорт – високоміцний виріб для великих навантажень.
  • Екстра – найміцніші гільзи з максимально можливою міцністю, щільністю картону і намотування.

Де ще використовуються картонні гільзи?

Насправді будь-які упаковки-туби – це по суті ті ж картонні втулки. Наприклад, упаковки для чаю, цукру та інших сипучих матеріалів, для чіпсів або для сувенірів. Також гільзи дуже актуальні при виробництві канцтоварів – скотчей, пакувального та офсетного паперу. А високоміцні використовуються навіть в сталеливарному виробництві – для намотування рабиці, дротів і листової сталі. У побуті втулки зустрічаються в туалетному папері, паперових рушниках, пергаменті та фользі, з клейкими етикетками, харчовою плівкою і папером для принтера. З такою універсальністю у всіх сферах життя і в промисловості складно змагатися.