Цікаві факти про папір

Ми щодня стикаємося з папером, але що ми знаємо про нього насправді? Адже це дуже цікавий матеріал, про який теж є що розповісти. Тож ми в Evopack зібрали найцікавіші факти про папір і готові ними ділитися.

  1. Є офіційні міжнародні стандарти для виготовлення паперових видань з терміном використання від 50 років. У побуті ми рідко стикаємося з таким папером, але тим не менш кілька століть життя – це аж ніяк не фантастика.
  2. Папір їстівний. Основний компонент паперу – целюлоза, а це звичайний складний вуглевод. Більш того, в ньому навіть є трохи глюкози. У травній системі людини немає ферментів для його переробки, а ось деякі комахи цілком можуть ним харчуватися. До речі, його енергетична цінність близька до картоплі. А ось так званий рисовий папір, звісно, ніякого відношення до паперу не має. Це просто дуже тонкий пласт з рисового борошна.
  3. Щороку в світі випускають близько 350 мільйонів тонн паперу. Лідери виробництва – США, Китай і Японія. Головний споживач теж США. Добре це чи погано? Вирішуйте самі.
  4. Папір навчилися відбілювати тільки в 18 столітті, і до того періоду він був брудного коричневого кольору, що істотно ускладнювало його використання для письма і читання. Але в 18 столітті відкрили сполуки хлору, і саме відбілювання паперу стало його першим промисловим застосуванням.
  5. Все популярнішими стає використання переробленого паперу. Насправді стандартний лист можна переробити 3-5 разів. Зараз в Європі використовується близько 50% вторинної сировини. Дуже високий цей показник в Японії – понад 65%. Там давно навчилися цінувати і берегти природні ресурси.
  6. З давніх часів людство використовувало аналоги паперу, на кшталт папірусу або пергаменту. Але вони були далекі від паперу в сучасному розумінні. А ось ближчу технологію вперше винайшов Цай Лунь в Китаї в 105 році. Він використовував бавовну, яка, як відомо, теж складається з целюлози. Тепер бавовна не використовується, але суть залишилася тією ж.
  7. Товщина паперового аркуша всього 100 мкм. Він не товщий за заточене бритвене лезо, і саме тому папером так легко порізатися.
  8. Незважаючи зростаючу тенденцію використання вторсировини, витрати деревини на виготовлення паперу просто фантастичні. Американські вчені підрахували, що в рік в середньостатистичну поштову скриньку падає приблизно 200 тисяч дерев у вигляді друкованої реклами. Причому за 20 років споживання паперу зросло майже на 150%. Поява комп’ютерів, принтерів і різних технологій друку не зробила ситуацію кращою.
  9. У середньому процес виробництва паперу складається з восьми етапів. До речі, існує близько 400 його різновидів.
  10. Теоретично маючи аркуш паперу нескінченного розміру і нескінченну кількість енергії, можна було б складати його нескінченну кількість разів. Але в реальності висота цієї стопки зростає настільки швидко, що вже через 100 разів вона наблизиться до масштабів Всесвіту. З тієї ж причини вважається, що межа складання стандартного аркуша А4 навпіл – 7 разів.