Коротко про етапи розвитку поліграфії

Історія поліграфії насправді налічує не одне століття. Більш того, задовго до появи перших способів друкарства люди робили написи на камені, дереві, шкірі і подібних матеріалах. З появою паперу з’явилися і рукописні книги, а згодом процес вдалося оптимізувати. Ми в Evopack знаємо про друк та поліграфію все. І сьогодні хочемо коротко розповісти про етапи їх розвитку.

Зародження книгодрукування

Неможливо говорити про поліграфію і не згадати історію друкарства в цілому. Переломним моментом стало використання штампів, на які наносили фарбу і робили відбитки. На початку виготовлення друкованих форм було дуже витратним і трудомістким, але вже незабаром процес показав куди більш високу продуктивність, ніж переписування тексту. А ще – велику надійність і точність.

У якості друкарського преса використовували пласкі плити. На одну встановлювали друковану форму, потім накочували фарбу, розкладали папір, створювали тиск і видаляли відбиток. Все це робилося вручну в спеціальних майстернях. Але пізніше були винайдені літери і набір тексту. А в 1886 році була винайдена набірна машина – лінотип.

20 століття – століття поліграфії

Століттям поліграфії по праву стало 20 століття. Саме тоді з’явилися нові швидкі технології друку, і найпопулярніший його різновид – офсетний.

Технологія літографічного друку привела до розвитку друку за допомогою циліндрових або ротаційних машин. Циліндри обертали м’яким гумовим полотном для підвищення якості зображення, але виявилося, що зображення на цьому полотні підходять для друку набагато більше за циліндри. Саме так поступово з’явилася перша офсетна машина – трициліндрова.

У 1920-х роках гостро стояло питання захисту від підробки банківських квитанцій. І ось з’явилася технологія сухого офсету. Літографську форму замінили на високий друк, що не вимагало зволоження. Цей принцип використовується досі. Наприклад, для ексклюзивних поліграфічних матеріалів, де принципово важлива висока якість. Тут потрібні спеціальні фарби і умови їх використання.

У той же час в 20 столітті сформувалася і сучасна тріадна техніка кольорового друку, яка передбачає використання чорного і ще трьох основних кольорів. Процес кольороподілу був автоматизований, а більш сучасні прилади дозволили підвищити якість такого друку. Так зародився і ілюстративний друк.

У 40-х роках створено фотонабір, а в 1965 в конструкції фотонабірної машини з’явилися електронно-променеві трубки. Продуктивність росла на очах і досягла тисячі символів в секунду. Крім того, паралельно в Америці з’явилася техніка ксерокопіювання.

Нові технології 21 століття

Ринок і його потреби стрімко змінювалися. Перед поліграфією теж з’явилися нові завдання. З одного боку з популяризацією інтернету тиражі багатьох видів друкованої продукції почали падати. З іншого – зростав їх асортимент і вимоги до якості. Терміни на випуск стають все меншими.

Так поступово з’явилися технології друку на вимогу. Почала активно розвиватися рекламна, сувенірна і інформаційна поліграфічна продукція. З’явилися незвичайні формати і форми, на кшталт гігантських банерів або художніх плакатів. На перший план вирвалася цифровий друк, але в той же час розвивалися технології, що дозволяють перенести зображення на будь-яку основу. Процес активного розвитку і вдосконалення продовжується до цих пір.