Види лаків в поліграфії

У поліграфії лак виконує в першу чергу захисну функцію – захищає від подряпин, вологи, бруду, пилу та інших пошкоджень. Друге його завдання – декоративне, надати поліграфії більш оригінального або презентабельного вигляду. І сьогодні ми в Evopack хочемо розповісти докладніше про види лаків і особливості їх використання.

Виходячи з типу основи лаки ділять на чотири великі категорії:

  • Масляні. По суті, це фарба без пігменту. За типом покриття вони бувають захисні, глянцеві і матові. Зовні вони не дуже помітні і практично не збільшують товщину виробу, але при цьому добре його захищають. Це недороге і швидке рішення, і наноситься лак не довше звичайної фарби при офсетному друці. З недоліків – тривала сушка і характерний запах, через що масляні лаки не підходять для харчової упаковки і деяких інших товарів.
  • Лаки на розчинниках. Зараз практично не використовуються, тому що вони вогненебезпечні і зберігають запах. Крім того, потрібне спеціальне обладнання, і вони не дуже екологічні. З переваг – виразний ефект глянцю, велика швидкість сушки і можливість нанесення на різні поверхні і матеріали.
  • Водно-дисперсійні. Це найуніверсальніший варіант серед усіх сучасних. Їх можна наносити в кілька шарів, але навіть в один вони дають середню насиченість глянцю. Це екологічний матеріал без запаху, і їх можна використовувати навіть для харчової упаковки. Водно-дисперсійні лаки добре захищають поверхню від різних впливів, швидко сохнуть і не бояться низьких температур. Їх можна використовувати для упаковки заморожених продуктів. З ними фарби стають яскравішими, більш насиченим і не вигоряють. Покриття не жовтіє з часом. До того ж водно-дисперсійні лаки недорогі. Але є і недоліки – для них потрібне спеціальне обладнання і їх не вийде нанести на дуже тонкий папір. Насиченість глянцю поступається ультрафіолетовим лакам.
  • Ультрафіолетові. УФ-лаки дозволяють створювати найцікавіші дизайнерські рішення. У них найяскравіше глянцеве покриття і їх можна наносити шарами різної товщини. Можна навіть добитися ефекту ламінування. УФ-лаки швидко сохнуть і мають кращі захисні властивості. З їх допомогою можна створювати фактурний ефект. Крім того, у них економна витрата, і вони дешевші за ламінацію. З недоліків – низька екологічність під час сушки, складності з переробкою і залишковий запах. Зате є різноманітні декоративні види – срібний, золотий, з глітером, перламутровий, матовий, термохромний, тощо.

Які ще лаки бувають?

Лаки класифікують не тільки за типом основи, але і за іншими особливостями. Наприклад, за специфікою нанесення є суцільні і вибіркові. Суцільне покриття – це та сама альтернатива ламінуванню, але дешевша і швидша. Вибірково лак наноситься на окремі елементи, щоб підкреслити їх текстуру або яскравість, відтворити різні декоративні ефекти.

Різні види лаку підходять для створення ковзкого і нековзкого покриття. У харчовій промисловості використовуються бар’єрні лаки – з ними упаковка не просочується продуктом і його запахом. Цікаво виглядають гібридні лаки – суміш матового і глянцевого. Саме вони використовуються для створення різних текстур. Фосфорний лак здатний світитися, перламутровий буває кольоровим, а лак з глітером містить в складі блискітки.