Жорсткість – головна властивість картону

Картон володіє досить широким спектром характеристик. Одним із головних показників якості матеріалу є жорсткість, тобто здатність чинити опір деформаціям і зовнішнім механічним чинникам. Основна функція картону – забезпечення захисту вмісту упакування під час транспортування та зберігання. Властивості картону залежать від способу виготовлення та сировини.

Підвищення жорсткості матеріалу впливає на покращення ряду характеристик і можливостей застосування. Використання якісного картону спрощує виконання ефективних поліграфічних операцій (друку, нанесення зображення, тиснення).

Розрізняють поздовжній і поперечний види жорсткості картону, залежно від напрямку розташування волокон сировини. Матеріал з деревини чи целюлози без додавання макулатури характеризується високою якістю та практичністю.

Що впливає на жорсткість картону?

Жорсткість забезпечує міцність картону і знижує схильність матеріалу до випуклості чи осідання під вагою сипучого вмісту. Здатність протидіяти зовнішнім опорам забезпечують:

  • збільшення товщини картону;
  • проклеювання картону якісними сполучними речовинами;
  • використання в якості сировини довговолокнистої целюлози;
  • використання паперової маси високого рівня помолу.

Серед інших факторів, що, однозначно, впливають на жорсткість картону – покриття та вміст вологи.

Варто зазначити кілька факторів, що значно впливають на зниження жорсткості картону. Наприклад, збільшення кількості макулатурних волокон у складі сировини чи відсутність вмісту сполучних елементів. До того ж, матеріал часто втрачає властивості в результаті каландрування.

Цікаво, що надто високий показник жорсткості матеріалу може свідчити про низьку якість картону і призвести до змінення форми і крихкості готового упакування. Тому при виборі якісного матеріалу, потрібно враховувати й інші параметри: товщину, міцність і технологію обробки сировини.

З чого виробляється якісний картон?

Сировиною для виготовлення картону зазвичай слугують білена й небілена целюлоза, макулатура та деревна маса. Картон із макулатурної сировини дешевший за матеріал, виготовлений із первинних волокон. Проте він має менші показники жорсткості та щільності. Універсальним варіантом вважають картон на основі деревної маси. Целюлозний матеріал має досить високу вартість, але, незважаючи на це, відрізняється найвищими жорсткісними властивостями.

Крейдований чистоцелюлозний (SBB), а також складний коробковий картон (FBB) мають найбільш високі показники жорсткості. Картон можна деформувати, різати і складати, що дозволяє формувати різні види упакувань. Саме тому жорсткість матеріалу – одна із найбільш важливих властивостей, що дозволяє запевнитись у міцності і надійності тари.

Жорсткість картону чітко визначає якість та практичність матеріалу, проте ціна, відповідно, також зростає. Хороші захисні властивості і стійкість до навантаження гарантують довгострокове використання. Високий показник забезпечує надійність транспортування, а бюджетність упакування доповнює ряд позитивних характеристик. Картон з цупкого матеріалу добре тримає форму, не згинається, отже, транспортування продукту в упакуванні надійне. А якісний і міцний матеріал упакування підкреслює ексклюзивність товару, презентабельний вигляд, а головне – продукція залишається стійкою до механічного впливу.