Історія розвитку виробництва картону в датах

Картон – один з головних пакувальних матеріалів сучасності. Ми звикли, що він доступний, практичний і недорогий. Але мало хто знає, з чого все починалося. Ми в Evopack хочемо поділитися головними фактами і знаковими датами в світовому виробництві картону.

Стародавній Єгипет

Одна з версій свідчить, що матеріал, який нагадує сучасний картон, використовували ще в Древньому Єгипті. Наприклад, в ХХ столітті поблизу Каїра археологи виявили гробницю періоду Третьої Династії. Це приблизно III тисячоліття до нашої ери. Цікаво, що частину тулуба похованої жінки закриває маска. Матеріал, з якого вона виготовлена, за структурою нагадує картон.

XVI століття – книжкові обкладинки

Перші згадки картону в більш сучасному розумінні датуються серединою XVI століття. Саме тоді з’явилося і почало поступово розвиватися книгодрукування. Це була складна і дорога технологія, так що цінні книги хотілося зберегти якомога довше. Так з’явилися перші щільні обкладинки, що нагадували картон.

Початок ХІХ століття – підкладка для циліндрів

У Британії винайшли і запатентували гофрований картон. Але його ще не використовували для упаковки. Він потрібен був для виготовлення каркасів головних уборів.

Кінець ХІХ століття – пакувальний гофрокартон

Американець Альберт Джонсон багато працював зі скляними колбами і ємностями. Йому потрібна була така упаковка, що вони не билися. При цьому тара повинна була бути легкою і практичною. Саме Альберт Джонсон оцінив переваги гофрованого паперу.

19 грудня 1871 року зареєстрували перший патент на використання гофрованого паперу для упаковки. Через 10 років, в 1881 році, американська компанія Thompson & Norris випустила першу машину для виробництва двошарового гофрокартону. Апарат з механічним приводом не тільки випускав листи, але і згортав їх в рулони.

Машина була дуже проста і примітивна. Майстер вручну рухав вали, які залишали на папері рифлену фактуру. У якості валів використовувалися старі гарматні стовбури. Спочатку їх нагрівали газовими пальниками, але потім перейшли на пару, інакше папір часто спалахував. Стандарт ширини гофрокартону в ті часи залежав від довжини гарматних стволів – 660 мм.

Початок ХХ століття – нарощування потужностей

Поступово асортимент обладнання майстерень по виробництву картону ріс. Використовувалися дискові пилки і рубальні та риловочно-різальні машини, інша техніка. Незабаром з’явилися нові гофрувальні машини, які дозволяли робити не тільки двошарові, але і багатошарові листи. Швидкість виробництва з 1895 до 1930 року зросла з 3 до 100 м в хвилину.

У наших регіонах гофрований картон став популярним лише на початку ХХ століття. Але вже незабаром його виробництво зупинили, і відновили лише в радянські часи, до середини 80-х років. Тоді партія прийняла рішення перевести виробництво на бюджетну картонну тару. Процес переходу тривав близько 10 років.

Картон сьогодні

Сучасна картонна тара, незважаючи на роки, що пройшли, мало відрізняється від ранніх зразків. Справа в тому, що практичні форми і структура універсальні. Тому удосконалюється, в основному, тільки виробництво і технічні потужності.