Вимоги до упаковки ззовні і зсередини

З формальної точки зору упаковка – це цілком конкретне поняття, яке передбачає комплекс заходів для захисту товару під час транспортування, зберігання та продажу. А також для захисту навколишнього середовища від забруднень.

Багато товарів не можна продавати без упаковки на законодавчому рівні. Виняток – невелика група продуктів, які не потребують тари, а також окремі випадки договорів, в яких прямо прописано, що товар передається без упаковки. У всіх інших випадках якщо продукт упакований неналежним чином або якщо тара пошкоджена, покупець може вимагати його заміни. Вважається, що це товар неналежної якості.

Крім того, є стандартизовані вимоги до упаковки, яких потрібно дотримуватися. Вони визначаються правилами роздрібної торгівлі та окремими стандартами для різних категорій товарів.

Що ж обов’язково має бути на упаковці?

Маркування упаковки товарів стандартизоване, і більшість його нюансів керується Законом про захист прав споживачів. У покупця повинен бути повний доступ до актуальної та достовірної інформації про продукт, щоб він міг зробити вибір на цій підставі.

  • Обов’язково вказується назва товару або певний маркер, що позначає його категорію.
  • Вказуються всі сертифікати і нормативні документи, яким відповідає продукт.
  • Якщо це товар непродовольчої групи – вказуються всі його основні характеристики і властивості. Наприклад, потужність, час роботи, діагональ екрану і подібне.
  • Для продуктів харчування вказується склад з усіма домішками, маса, енергетична і харчова цінність. А також – наявність або відсутність у складі генно-модифікованих компонентів.
  • Вказуються особливості використання товару, термін придатності, запобіжні заходи, тощо. А також дата виготовлення і умови зберігання.
  • Якщо в складі є потенційно небезпечні і шкідливі речовини – це теж потрібно вказати відповідно до стандартів для конкретного типу продукції.
  • Також вказуються всі дані про виробника, адреса і контакти, гарантійні зобов’язання і подібні нюанси.

А як щодо упаковки всередині?

Гарна упаковка повинна забезпечувати в першу чергу цілісність і збереження товару. Тому, наприклад, для техніки використовуються пінопластові каркаси і різноманітні наповнювачі. Особлива увага приділяється вмісту пакування крихких продуктів. Тут актуальна повітряно-бульбашкова плівка, гофрокартон та інші амортизуючі матеріали.

У випадках з деякими групами товарів є окремі вимоги. Наприклад, якщо мова йде про упаковку продуктів харчування, всі синтетичні матеріали повинні бути дозволені Міністерством охорони здоров’я. Допустимий вміст хімічних речовин і домішок прописаний в санітарних нормах. Зовнішня упаковка повинна бути з матеріалів, які можна мити і дезінфікувати. Окремо стандартизовано виробництво скляних пляшок, пробок, харчових пакетів.

Звичайно, це все дуже узагальнена інформація, і кожен окремий випадок потрібно розглядати окремо з урахуванням специфіки конкретного товару.