Роль кольору при оформленні пакувальної продукції

Колір – один з найпотужніших маркетингових інструментів. Він принципово важливий в візуальному оформленні бренду, тому що саме він привертає увагу і викликає ті чи інші емоції і споживачів продукту. Так що всі великі компанії і якісні бренди завжди враховують роль кольору при оформленні пакувальної продукції. До речі, є дослідження, які стверджують, що товари в яскравій креативній упаковці продаються на цілих 60% краще.

Впізнаваність бренду

У всіх великих компаній і торгових марок є свої кольори, які з ними асоціюються. Наприклад, червоний колір етикеток Кока-коли або сині баночки Пепсі. Ті ж упаковки чіпсів або шоколадних батончиків виглядають практично ідентично, тож покупці в магазині в першу чергу шукають поглядом бажаний колір. І зовсім не важливо, чи належать в результаті ці товари одному або різним виробникам – вони працюють на різну цільову аудиторію.

Характеристики кольору

Всі характеристики, якими ми так чи інакше можемо визначити колір, діляться на суб’єктивні або психологічні та об’єктивні або психофізіологічні. До якісних характеристик відноситься колірний тон, світлина, насиченість.

Сприйняття кольору на упаковці залежить від безлічі факторів: від культурного середовища регіону до типу освітленості і сусідства за прилавком. В результаті у споживачів виникають емоційні і асоціативні реакції, які важливо спрогнозувати заздалегідь. З фізичної і більш приземленої точки зору кольори на упаковці визначають її читаність, видимість окремих елементів, акценти.

На упаковці колір вирішує чотири завдання: привертає увагу, підвищує впізнаваність, надає привабливості і виділяє інформацію.

Кольори і продаж

Є десятки досліджень про те, як колір упаковки впливає на прямі продажі. Наприклад, ще в 1976 році компанія Kupchella випустила пральний порошок в різнокольорових пачках. Користувачі повинні були оцінити якість порошку, і в підсумку найефективнішою визнали серію в помаранчевій упаковці, а неефективною – у синій. Однак суть в тому, що порошок в обох пачках був один і той же.

Другий важливий нюанс – надлишок інформаційного шуму, який ми відчуваємо щодня. Підходячи до полиці супермаркету, людина потрапляє в оточення десятків упаковок і охоплює поглядом сотні товарів лише за кілька секунд. Тут в справу вступає колір. Експериментальним шляхом давно з’ясовано, щоб люди різного віку, статі, з різних країн і просто різні цільові аудиторії полюбляють свої кольори.

Наприклад, статистично чоловіки частіше вибирають яскраві упаковки, а жінки – більш стримані, але теплі кольори. Пенсіонери цінують сині відтінки і не люблять жовті, а жителі великих галасливих мегаполісів швидше вибирають жовті та оранжеві коробки. Дорогі товари частіше упаковані в нейтральні стримані біло-сірі тони, а дешеві – в помітні і кричущі. Продовжувати можна безкінечно, а для кольорових експериментів використовуються кольорові тести Люшера і фокус-групи.

Як обрати колір?

Є базові асоціації, які працюють майже безпрограшно. Червоний – колір пристрасті, і йому віддають перевагу виробники продуктів харчування. Синій – колір спокою і гармонії, який часто зустрічається в упаковці дитячих товарів або, наприклад, молочної продукції. Зелений – головний природний колір, яким зараз активно маркують екологічні товари.

Але при виборі потрібно враховувати і вторинні чинники: портрет і стать цільової аудиторії, призначення товару і цінову категорію, асоціації. У різних країнах є свої культурні особливості, і той же святковий білий в інших широтах виявиться траурним. Нарешті, важлива сезонність: наприклад, влітку найкраще продає холодна блакитна упаковка, а взимку – сонячна жовта.