Як виготовляють папір?

Ми постійно користуємося папером і паперовими виробами, але не завжди замислюємося, звідки він взагалі береться. А насправді процес його виробництва досить цікавий, і ми в Evopack прекрасно з ним знайомі. Розповідаємо!

З чого все починалося?

Першим аналогом паперу був папірус, але він не має нічого спільного з сучасною технологією. Рослину розмочували, накладали шарами і витримували під пресом, а потім – сушили і полірували. Виходили міцні гнучкі сувої, частину з яких в наш час досі знаходять археологи.

Більш звична технологія зародилася в Китаї. У другому столітті там навчилися обробляти бавовну, а потім – тутові дерева. Механізм і сировина відрізнялися, але суть була та ж сама – це целюлозний папір. Поступово технологію перейняли араби, а вже потім вона потрапила і в Європу. Перші європейські виробництва з’явилися в 13 столітті.

З чого роблять папір?

Для виробництва паперу потрібні волокнисті рослинні речовини. Їх змішують з водою, і по суті це готовий напівфабрикат. В якості сировини використовується деревина – і це целюлозна маса. Крім того, використовують конопляну і рисову сировину для білого паперу, а ще – очеретяну і солом’яну – для щільного і міцного.

Також все частіше використовується вторинна сировина – це перероблений папір, який вже був у вжитку. В середньому, його можна переробляти без втрати якості 3-5 разів. А ще є папір спеціального призначення – наприклад, з азбестових чи вовняних волокон. Але основний матеріал все-таки деревина.

Виробничі етапи

Дерево надходить на підприємство з виробництва паперу цілим. Уже там з нього знімають кору, ріжуть і подрібнюють до волокон. Для різних завдань підходять різні породи. Наприклад, кедр або сосна гарні для пакувального паперу. Дуб і клен – для дуже гладкого, але менш міцного. Канадська ялина – для міцного та еластичного, і це далеко не все.

Подрібнена деревна маса перемелюється, забарвлюється і змішується з хімічними добавками для поліпшення міцності або інших характеристик. В якості сполучного використовується каолін, парафінова емульсія, крохмаль, тальк, смоли та інші матеріали.

Після цього її розбавляють водою. Після ущільнення папір покривають спеціальним клейовим або іншим складом – в залежності від виду продукції. Наприклад, так роблять крейдований папір.

Для сушіння використовуються шліфувальні циліндри і підвищені температури. Після цього листи потрапляють в каландри. Це спеціальні циліндри, які роблять папір гладким, щільним і рівним. Стрічка паперу збирається в рулон, і вже потім вона нарізається або йде на постобробку, на кшталт фарбування або глянцування.

Нарізають папір теж по-різному. Спочатку – на рулони поменше, а потім – на листи. Для друкарського цеху використовується лазерна технологія, яка залишає найрівніший і акуратний зріз.

При упаковці папір фасується в пачки, загорнуті щільним вологостійким матеріалом. Або складається на палети зі спеціальними фіксаторами. Або спочатку фасується, а потім складається. Пакувальний, технічний і неформатний папір часто так і поставляється рулонами.